Home Gündem Xi’den BRICS üye ülkelerine sorumlulukları cesaretle üstlenme çağrısı

Xi’den BRICS üye ülkelerine sorumlulukları cesaretle üstlenme çağrısı

by tarimgurusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 14. BRICS Zirvesi’ne video konferans yoluyla başkanlık etti.

Xi, zirvede yaptığı konuşmada son bir yıl içinde COVID-19 salgını çok yayılırken dünya ekonomisinin toparlanmasında sıkıntılarla karşılaşıldığını, barış ve güvenlik sorununun daha da ciddileştiğini hatırlattı. Karışık koşullar altında dışa açık, hoşgörülü, işbirliği ve ortak kazanca dayalı BRICS ruhunun peşinde koştuklarına işaret eden Xi, BRICS ülkelerinin dayanışma ve eşgüdümü güçlendirerek zorlukların üstünden el ele vererek geldiklerini dile getirdi. BRICS mekanizmasının dayanıklılık ve dinamizmi gösterdiğini belirten Xi, üye ülkeleri arasındaki işbirliğinde aktif ilerlemelerin kaydedildiğinin altını çizdi.

14. BRICS Zirvesi’nin insanoğlunun geleceğine karar veren kritik bir noktada düzenlendiğine değinen Xi, BRICS ülkelerinin yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan büyük ülkeler olarak sorumlulukları cesaretle üstlenmeleri ve gayret harcayarak dünyaya aktif, istikrarlı ve yapıcı güç katmaları gerektiğini vurguladı.

Xi konuşmasında dört öneride bulundu.

İlk olarak BRICS ülkelerinin adalet savunması ve uluslararası toplumun hakikaten çok taraflılığı ikame etmesini sağlaması gerektiğini kaydeden Xi, çekirdeği BM olan uluslararası sistem ve uluslararası yasaların temelindeki dünya düzenini savunmaları gereğine vurgu yaptı. Xi, Soğuk Savaş ve gruplaşma düşüncelerinden vazgeçilip tek taraflılık ve yaptırımın aşırı kullanımına karşı çıkılması gerektiğini belirtti. Xi, insanoğlunun kader ortaklığının vurgulandığı “büyük aile”nin hegemonyayı amaçlayan blokun yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

İkinci olarak BRICS ülkelerinin salgınla mücadelede zaferin mutlaka kazanılacağı konusunda kararlı olmaları gerektiğine dikkat çeken Xi, halktan ve candan sorumlu bir tavırla salgını önleme tedbirlerini sağlamlaştırarak uluslararası işbirliğini artırmaları ve insanoğlunun sağlığını birlikte korumaları gerektiğini kaydetti.

Xi, üçüncü olarak ekonominin toparlanması için ortak gücü biriktirerek makro politikalardaki eşgüdümü artırmaları ve sektör zinciri ve tedarik zincirinin güvenliğini savunmaları gerektiğini vurguladı. Dışa açık dünya ekonomisi tesis edilerek dünyanın gelişmesini engelleyebilen risklerin azaltılarak ekonominin daha hoşgörülü ve dayanıklı bir şekilde büyümesinin hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Xi, en son olarak sürdürebililir gelişimin hızlandırılması gerektiğini yineledi. Halka öncelik verilmesi düşüncesinde ısrar edilerek yoksul nüfusun azaltılması, gıda, eğitim ve sağlık alanlarına olan bütçelerin artırılması gerektiğini anlatan Xi, 2030 BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılmasının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Teması “Kaliteli Ortaklık Tesis Ederek Küresel Gelişimin Yeni Çağını Kuralım” olan 14. BRICS Zirvesi, bugün video konferans yoluyla Beijing’de yapıldı. Zirvede BRICS liderleri aile fotoğrafı çektirdiler.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment