İYİ Parti İl Başkanı haftalık basın toplantısını Çobanlar ilçesinde harman yerinde yaptı

İYİ Parti İl Başkanı haftalık basın toplantısını Çobanlar ilçesinde harman yerinde yaptı

Vakıf Katılım

İYİ Parti İl Başkanı haftalık basın toplantısında konuşma yapan İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 2024 yılı hububat alım fiyatlarının hayal kırıklığı olduğunu açıkladı.

Mısırlıoğlu, Türkiye'de rekabetçi ve yapılabilir tarım uygulamaları hakkında şunları söyledi:

"Amerika'da çiftçiler 0,7 dolar / Litre’ye kırmızı mazot kullanırken Türk çiftçisi 1,32 dolar / Litre’ye mazot kullanıyor. Avrupa Birliği'nde çiftçiler ortalama 0,8 euro / Litre’ye Kırmızı Mazot kullanırken Türk çiftçisi 1,33 euro / Litre’ye Mazot kullanıyor. 1999 yılının Türkiye'sinde tarıma verilen doğrudan destek yaklaşık olarak 11 milyar dolar iken 2022 Türkiye’sinde 29 Milyar TL (1,58 Milyar dolar) oluyor. AK parti iktidarı 20 yıllık iktidarında çiftçiye dost değil düşman olmuştur. Çiftçiye satılan mazottan aldığı ÖTV ve KDV’nin tutarı kadar bile Tarımsal destekleme için çiftçiye dağıttığı paradan azdır. Kısacası kepçeyle alıp kaşık ile vermektedir."

Tarım ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, "Tarımda gelişmiş ülkelerde tarım desteklemeleri havza bazında ürün destekleridir, alınmayan vergiler ise destek olarak adlandırılmaz. Türkiye de alınan vergiler eski uygulama ile 15 ay sonra yeni uygulama ile 9 ay sonra destekleme adı altında geri ödeme yapılarak %30’ u bulan yıllık faiz uygulaması içerisinde eriyip gitmektedir, Bazı ürünlerde destekleme faizin altında kalmakta desteklemenin anlamı kalmamaktadır. Türk tarımının yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Türk çiftçisi kendi haline bırakılmış ve Devletin himayesinden mahrum bırakılmıştır. Yeni ve kalıcı reformlara ihtiyacı olan Türk çiftçisini tarım girdilerinde ve ürün planlamasında yardımcı olmak ve tekrar dünyada saygın ve güçlü hale getirmek için kalkınmanın ön plana çıkarıldığı İYİ tarım reformları ile uygulana bilir ve sürdürülebilir tarım ile Türk çiftçisi tekrar ayağa kalkacak ve Türk milletinin efendisi olacaktır." ifadelerine yer verdi.

  Hibya Haber Ajansı