Home Ekonomi Faiz oranları, borsa yatırımları ve altın ETF’leri

Faiz oranları, borsa yatırımları ve altın ETF’leri

by tarimgurusu

Net varlık giriş ve çıkışları… Dünya Altın Konseyi’nin bu aybaşında yayınladığı Mayıs 2022 raporuna göre, Küresel altın ETF’leri, Mayıs ayında 53 tonluk (3,1 milyar ABD Doları) çıkışla dört aylık pozitif girişlerini sonlandırdı. Mayıs ayında tüm bölgelerde çıkışlar görülürken, ETF’lerde en büyük düşüşü Kuzey Amerika gördü. Küresel altın ETF varlıkları, yılbaşından bugüne kadar %8 arttı ve Kasım 2020’deki 3.922 tonluk zirvenin yaklaşık %3 (99t) altında.

 

Bölgelere göre altın ETF değişimleri, Mayıs 2022… Kaynak: World Gold Council

 

Global altın ETF’leri ve ABD… Mayıs ayı başında yükselen dolar ve faiz oranları altın üzerinde baskı oluşturdu. ETF çıkışlarından gelen ivme de altın fiyat hareketini ay ortasında 1.800 dolara düşürdü. Altın, dolar gerilemesi ve düşük ABD 10 yıllık reel getiri desteği ile bu seviyeden hızla toparlandı, ancak toparlanmanın gücü tükendi ve altın ayı 1.850 dolar civarında seyrederek kapattı. ETF akışları, altın fiyatındaki hareketi yakından yansıttı; Mayıs ayının ilk yarısında çıkışlar hızlandı, ardından ayın sonunda azalan bir giriş dalgası geldi. Tüm bölgelerde net çıkışlar görüldü, ancak Kuzey Amerika’da listelenen fonlar, ayın başlarında yoğunlaşan 34 tonluk (2 milyar dolar) çıkışla toplamın neredeyse üçte ikisini oluşturdu. Fed’in beklenen yarım puanlık faiz artırımını gerçekleştirmesi, çıkışlara büyük olasılıkla katkıda bulundu.

 

Ülkelere göre altın ETF değişimleri Mayıs 2022… Kaynak: World Gold Council

 

Avrupa ve Asya ETF’leri… Avrupa’da listelenen fonların varlıkları 17 ton (1 milyar dolar) düştü. İngiltere Merkez Bankası’nın art arda dördüncü kez faiz artırımı Avrupa fonlarından çıkışa temel oluşturdu. Faiz oranlarının sabit bir şekilde negatif kalması ve Ukrayna’daki uzun süreli savaş nedeniyle jeopolitik belirsizliğin artması nedeniyle bölgenin başka yerlerindeki çıkışlar ise önemsiz derecede. ECB’nin Temmuz toplantısında faiz oranlarını artıracağı görülüyor, bu da ETF varlıklarının daha da azalmasına temel oluşturabilir.

 

Asya’da listelenmiş fonların varlığı ise, Çin’deki oldukça büyük çıkışlar nedeniyle, bir önceki yıla göre 17 ton daha düşük. Şanghay’da Covid salgını kısıtlamalarının gevşetilmesi ve Çin hükümetinin ekonomiyi canlandırmak için sağladığı teşvikler şu aşamada Çin piyasaları açısından olumlu. Artan risk iştahı ile yatırımcıların borsalara yönelmesi altına dayalı yatırım fonlarından para çıkışına neden olabilir.

 

Sonuç? Fed’in parasal sıkılaştırma patikasını değerlendirmeye devam etmesiyle Hazine getirilerinin arttığı gözleniyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk aşamalarında jeopolitik risk algısı ve genel emtia dalgası altın için fiyatlama açısından olumluydu, ancak o dönemde zirveden ons bazında bir düşüş var. Piyasa, Fed’in faiz artırım serisine daha fazla ağırlık vermeye başladı. Artan faiz ve dolar altın açısından fiyat etkisi için olumsuz olmakla birlikte, altın talebi konusunda borsa yatırım iştahı konusuna dikkat etmek gerekiyor.

Kaynak Tera Yatırım / Enver Erkan

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment