Home Gündem Çin: “NATO ‘Soğuk Savaş’ın bir ürünü ve artık dünyayı karıştırmaya son vermeli”

Çin: “NATO ‘Soğuk Savaş’ın bir ürünü ve artık dünyayı karıştırmaya son vermeli”

by tarimgurusu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, NATO’yu ideolojik çizgilerle çatışmayı kışkırtmayı bırakmaya, Çin’e karşı dezenformasyon ve kışkırtıcı söylem yaymaya son vermeye ve yeni bir Soğuk Savaş başlatmaya çalışmamaya çağırdı.

Wang Wenbin, bugünkü olağan basın toplantısında bir basın mensubunun sorusu üzerine 29-30 Haziran günlerinde düzenlenecek NATO zirvesini değerlendirdi.

Sözcü, “NATO, Soğuk Savaş ürünüdür ve ABD liderliğinde dünyanın en büyük askeri ittifakıdır, ayrıca ABD’nin hegemonyasını koruması ve Avrupa güvenliğini manipüle etmesi için bir araçtır ve çağın gelişim eğilimine aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

Wang Wenbin, NATO’nun bir savunma örgütü olduğunu iddia ettiğini, ancak egemen ülkelere karşı kasten savaşlar başlattığını, bu girişimin çok sayıda sivilin ölümüne ve on milyonlarca insanın yerinden edilmesine neden olduğunu hatırlattı.

Wang Wenbin, açıkça Kuzey Atlantik askeri örgütü olan NATO’nun, son yıllarda Asya-Pasifik bölgesinde tehdit girişimlerinde bulunarak, zıtlaşma rutinini Asya-Pasifik bölgesine kopyalamaya çalıştığını, çok tehlikeli olan bu hamlenin, Asya-Pasifik ülkeleri ile uluslararası toplumu uyandırıp ciddi tepki çekeceğini belirtti.

Wang Wenbin, öteden beri dünya barışının kurucusu, küresel kalkınmanın destekçisi ve uluslararası düzenin savunucusu olan Çin’in, barışçıl kalkınma yolunu şaşmadan izlemeye devam edeceğini vurguladı.

Wang Wenbin, NATO’yu ideolojik çizgilerle çatışmayı kışkırtmayı bırakmaya, Çin’e karşı dezenformasyon ve kışkırtıcı söylem yaymaya son vermeye ve yeni bir Soğuk Savaş başlatmaya çalışmamaya çağırdı.

Wang Wenbin son olarak: “NATO zaten Avrupa’yı mahvetti, artık Asya-Pasifik bölgesini ve dünyayı mahvetmesin.” diye seslendi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment